Tylko-Żużel.pl

Strona dla prawdziwych fanów czarnego sportu

MISTRZOSTWA ŚWIATA Raporty

NIESAMOWITY FINAŁ IMŚ 2022 – GRAND PRIX POLSKI TORUŃ 01.10

VACULIK NAJLEPSZY NA KONIEC. NIESAMOWITA WALKA O BRĄZ MŚ. ZMARZLIK UKORONOWANY. 

Sobota 1 października to dzień, na który czekały masy kibiców. W Toruniu doszło do wyczekiwanego FINAŁU GRAND PRIX 2022. Wszystko rozpoczeło się o godzinie 13:00, gdy na tor wyjechali pierwsi zawodnicy uczestniczący w sesji kwalifikacyjnej w walce o wybór jak najlepszego numeru startowego. Po 3 seriach najlepszy w jeździe na czas okazał się ponownie Daniel Bewley, który pokonał bezpośrednio Martina Vaculika oraz Leona Madsena. Najlepszy z Polaków na 5 miejscu był Kacper Woryna. Walczący o brąz MŚ w debiutanckim sezonie Brytyjczyk wybrał niespodziewanie numer 13, a nie jak oczekiwali eksperci 5. Wybierający drugi Słowak z zadowoleniem przyjął właśnie ten numer. Ale jak wiemy, często te wybory nie mają ogromnego przełożenia na TURNIEJ GŁÓWNY.

Po 18:00 cała Motoarena szybko zapełniała się, aż na chwile przed prezentacją była już zapełniona w liczbie 18 tysięcy widzów. Gdy wszyscy zawodnicy stawili się na środku obiektu odegrano Hymn Polski. A potem machina RUSZYŁA pełną parą!!

 

 

 

WALKA O BRĄZ

Kto otrzyma Złoto i Srebro podczas ceremonii było już jasne od 2 tygodni. Najbardziej emocjonująca miała być i była WALKA o BRĄZOWY MEDAL. Przed startem zawodów szansę na jego wywalczenie miało aż 6 zawodników z miejsc 3-8. Dudek posiadał 3 punkty zaliczki przed Robertem Lambertem, a kolejne 4 punkty za Brytyjczykiem plasowali się Bewley z Lindgrenem, na 7 lokacie był Maciej Janowski z 92 punktami. Przy dzisiejszym podium szansę miał również Tai Woffinden.

 

 

FANTASTYCZNY START TURNIEJU

Tor został solidnie zroszony przez polewaczkę, mimo opadów, które co chwilę nawiedzały zachodni Toruń. I to był fantastyczny pomysł – 1 seria startów przyniosła ogrom ścieżek i wiele walki. W 1 biegu bardzo dobrze zawody zaczął Robert Lambert, gdyż z dalekiego 4 pola dał radę dzięki dobrej prędkości wyjść na 2 miejsce, kończąc ostatecznie w niewielkim odstępie za Madsenem, który zgarnął 3 oczka. Rewelacyjnie w turniej wskoczył tak jak w Szwecji Martin Vaculik, bardzo słabo wypadł w tym drugim biegu Patryk Dudek. W biegu 3 fantastycznie pokazał się jadący z dziką kartą Kacper Woryna – Rybniczanin POKONAŁ Bartosza Zmarzlika, Woffindena oraz Przedpełskiego, który jechał dzisiaj gorzej niż robił to tutaj z coroczną dziką kartą. Wyścig 4 padł łupem ANDREJA LEBEDEVSA, który pojechał rewelacyjną linią pod bandą.

 

 

DESZCZ NIE STRASZNY

Mimo coraz intesywniejszych opadów zawody były dalej kontynuowane, to oczywiście zasługa zadaszenia nad Motoareną. Wyścig 5 musiał być powtarzany – Leon Madsen po lekkim kontakcie z Bewleyem zaliczył upadek na wejściu w 1 łuk. W powtórce Duńczyk nie liczył się, a zwyciężył po raz drugi tego wieczora Martin Vaculik. W biegu 6 kolejne dobre punkty zainkasował Janowski, a czwarty tym razem do mety dotarł Woryna. W wyścigu 7 Jason Doyle wreszcie zwyciężył, pokonał Holdera czy też jadącego jako 4 Rezerwowy Cyklu GP Jakuba Miśkowiaka, wczorajszego triumfatora rundy i brązowego medalistę IMŚJ. Drugą serię UDANIE zakończył ROBERT LAMBERT, który pokonał swego rywala do medalu Dudka, Andreja Lebedevsa oraz 3-krotnego Mistrza Świata!!!

 

 

NERWY

Pewni zawodnicy stawało już powoli pod ścianą eliminacji. Jako pierwszy zdecydowanie te szansę utracił Paweł Przedpełski, który w biegu 9 zaliczył trzecie zero. Rewelacyjną walkę stoczyła pozostała trójka, z której najlepiej wyszedł Madsen. Gonitwa 10 to starcie niepokonanego Martina Vaculika z Bartoszem Zmarzlikiem, z którego GÓRĄ wyszedł SŁOWAK. Bieg 11 wlał nadzieję w serca kibiców i samego Taia Woffindena, który pokonał m.in Janowskiego. BIEG 12 okazał się niesamowicie ważnym w całej walce o MEDAL. Start został przerwany, wydawało się, że Robert Lambert otrzyma ostrzeżenie za dotknięcie taśmy daszkiem kasku. Jednak w powtórkach wyszło, że bieżnik przedniego koła minimalnie zaliczył kontakt z dolną częścią taśmy, co spowodowało WYKLUCZENIE Brytyjczyka walczącego o BRĄZ MŚ. Przez to niewątpliwie Robertowi zabrakło, gdyż miał za rywali Miśkowiaka czy dziką kartę, a jak już wiemy do TOP8 zabrakło mu 1 punktu. W powtórce niesamowite show zrobił rezerwowy Krzysztof Lewandowski, który długo jechał drugi za Bewleyem. Na 3 okrążeniu minął go Woryna, ale już Miśkowiakowi dał radę i młody Bydgoszczanin zdobył 1 punkt GP!!!

 

 

KONTROWERSJE

Czwartą serię po Mistrzowsku rozpoczął Bartosz Zmarzlik, który odniósł tym samym pierwszy triumf biegowy. A przegrywający przed chwilą z 17-latkiem Miśkowiak teraz POKONAŁ JANOWSKIEGO I MADSENA!!! Bieg 14 zamknął wszelkie szanse Patryka Dudka na sukces – zdobył swój zaledwie 2 punkt tego dnia i pożegnał się z półfinałami, z walką o medal, a nawet musiał bać się o miejsce w cyklu. W pięknym stylu do pierwszego w karierze PÓŁFINAŁU wjechał Andrej Lebedevs – Łotysz pokonał jako pierwszy Martina Vaculika. Bieg 16 okazał się ważny i gorący dla ostatecznej klasyfikacji generalnej. Na starcie jego pierwszej odsłony ruszyli się Lindgren i Woffinden. Jak wykazały powtórki, obydwoje dotknęli taśmy. Sędzia najpierw puścił ich do powtórki tylko z nałożonymi ostrzeżeniami, ale na pola startowe po chwili przybył Phil Morris, który przekazał informację o wykluczeniu Lindgrenowi i Woffindenowi!!! Co ciekawe Lindgren od razu zjechał do boksów, a Woffinden pozostał przed bramą. Jednak po znaku X Morrisa Brytyjczyk również opuścił tor. Po kolejnej chwili okazało się, że Lindgren jednak nie został wykluczony!!!! Wyjechał na tor z powrotem wraz z rezerwowym Affeltem, który zastąpił WOFFINDENA. W powtórce LINDGREN niesamowicie pewnie wystrzelił ze startu i WYGRAŁ TEN BIEG!!! Tymczasem dopiero 3 przyjechał Robert Lambert.

 

 

ELIMINACJE

Jason Doyle był jednym z tych zawodników, którzy stali wręcz pod gilotyną – dzisiaj miał zadanie zaimponować władzom FIM, by móc liczyć na Stałą Dziką Kartę na rok 2023. Jednak znów Mistrzowi z 2017 roku brakowało prędkości, przez co musiał grać ryzykownie. W biegu 17 zagrał tak na 1 łuku z Dudkiem, który nie odpuścił mu miejsca i doszło do upadku obydwóch graczy. O wiele bardziej ucierpiały uderzone przez motory bandy dmuchane niż zawodnicy, którzy po chwili bez problemów wstali o własnych siłach. Sędzia wykluczył Jasona Doyle, który dał upust swym emocjom w boksie. To być może był ostatni bieg Jasona w GRAND PRIX. W powtórce trzeci triumf odniósł Wicemistrz Świata przed Dudkiem i Woryną, który tym samym nie zmieścił się w Półfinałach. W wyścigu 18 wjechał tam Michelsen, a z walki o wszystko odpadł definitywnie Woffinden. Wyścig 19 należał do Zmarzlika, a zerowy Bewley i tak jak się okazało pozostał w głównej rozgrywce. To wszystko przez wyniki 20 biegu. Padł on łupem doskonale dzisiaj jadącego Janowskiego, który miał coraz większe szansę na wielki sukces – BRĄZ MŚ. Pokonał jako drugi Vaculika, a Robert LAMBERT, który zdobył w tym biegu tylko 1 punkt odpadł z dalszej rywalizacji. Brytyjczyk musiał liczyć na odpadnięcie Janowskiego, Bewleya oraz Lindgrena w półfinałach.

 

 

I WSZYSTKO JASNE

Następnie doszło do wyboru pól startowych. W pierwszym doszło do niespodzianki – Martin Vaculik wyczuł, że lepszy od pierwszego jest jednak ten tor drugi, a przecież i wczoraj i na drugi półfinał wszyscy wybierali od lewej do prawej. Przez chwilę można było się zastanawiać, czy to nie błąd – pamiętamy jak w Malilli Słowak również przeszedł pewnie rundę zasadniczą, ale w półfinale zabrakło. Dzisiaj zawodnik z ZARNOVICY nie miał tego problemu, gdyż PEWNIE WYGRAŁ 1 PÓŁFINAŁ i wraz z drugim Madsenem wjechał do FINAŁU. Odpadł po pięknej walce Andrej Lebedevs i ku zadowoleniu boksu Roberta Lamberta LINDGREN, tym samym ograniczając do dwóch walczących o medal.

 

DRUGI bieg PÓŁFINAŁOWY przyniósł niesamowitą WOJNĘ o FINAŁ. Pewnie od startu prowadził Zmarzlik, ale za jego plecami toczyła się niesamowita walka – dla Michelsena poprostu o FINAŁ, a dla Janowskiego i Bewleya o BRĄZ MŚ. Duńczyk długo bronił się przed rywalami, ale na 1 łuku 4 okrążenia minął go Janowski i tak już zostało – MACIEJ JANOWSKI BRĄZOWYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW ŚWIATA po 8 latach walki. Niesamowita sprawa.

 

 

BIEG FINAŁOWY to czysta walka o dzisiejszy sukces. Słowak znów wybierał jako pierwszy i znów dokonał wyboru POLA B. Pozostali wybrali od krawężnika od bandy, przy którym musiał ustawić się Madsen. START pewnie wygrał Martin Vaculik, po czym SKUTECZNIE zamknął przy krawężniku ZMARZLIKA i POLECIAŁ PO 2 TRIUMF W TYM SEZONIE, czym chyba napewno zapewnił sobie dziką kartę na 2023 rok. Drugi dojechał 3-KROTNY MISTRZ ŚWIATA BARTOSZ ZMARZLIK, a po wspaniałej walce na ostatnim łuku trzecie miejsce dzisiaj wyrwał Janowskiemu LEON MADSEN.

 

Następnie odbyły się dwie ceremonie. Na pierwszej odegrano Hymn Słowacki. Przed drugą pod podium ustawili się wszyscy obecni dzisiaj uczestnicy tegorocznej walki o MISTRZOSTWO ŚWIATA. A następnie BRĄZ MŚ odebrał MACIEJ JANOWSKI, drugi w karierze SREBRNY MEDAL odebrał Leon Madsen, a 3 ZŁOTY MEDAL INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW ŚWIATA odebrał z rąk prezydenta FIM BARTOSZ ZMARZLIK!!! Następnie w jego ręce trafił PUCHAR IMŚ. Podczas Hymnu Państwowego Bartosz Zmarzlik został wręcz WYNIESIONY ku górze na specjalnym podium!!! BRAWO BRAWO BRAWO!!! PRZED NAMI NAJLEPSZY SPORTOWIEC POLSKI 2022 ROKU. 

 

Teraz będziemy oczekiwać na niesamowicie ważną decyzję dotyczącą STAŁYCH DZIKICH KART na rok 2023. Oficjalną informację poznamy w PONIEDZIAŁEK 3 PAŹDZIERNIKA. CZY JEDNĄ Z 6 NOMINACJI OTRZYMA JANUSZ KOŁODZIEJ??? POWINIEN!!!!

 

 

 

 

 

—-WYNIKI

1. Martin Vaculik (Słowacja) – 19 (3,3,3,2,2,3,3) – 20 pkt GP
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 17 (2,2,2,3,3,3,2) – 18 pkt GP
3. Leon Madsen (Dania) – 12 (3,0,3,0,3,2,1) – 16 pkt GP
4. Maciej Janowski (Polska) – 13 (2,3,2,1,3,2,0) – 14 pkt GP
5. Mikkel Michelsen (Dania) – 10 (1,2,0,3,3,1) – 12 pkt GP
6. Fredrik Lindgren (Szwecja) – (2,1,1,3,1,1) – 11 pkt GP
7. Andrej Lebedevs (Łotwa) – (3,0,2,3,1,0) – 10 pkt GP
8. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – (0,2,3,2,0,0) – 9 pkt GP
9. Kacper Woryna (Polska) – (3,0,2,1,1) – 8 pkt GP
10. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – (1,1,3,t,2) – 7 pkt GP
11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – (2,3,t,1,1) – 6 pkt GP
12. Jason Doyle (Australia) – (1,3,1,2,w) – 5 pkt GP
13. Jakub Miśkowiak (Polska) – (1,2,0,2,0) – 4 pkt GP
14. Jack Holder (Australia) – (0,1,1,0,2) – 3 pkt GP
15. Patryk Dudek (Polska) – (0,1,0,1,2) – 2 pkt GP
16. Krzysztof Lewandowski (Polska) – (1) – 1 pkt GP
17. Paweł Przedpełski (Polska) – (0,0,0,0,0) – 0 pkt GP
18. Mateusz Affelt (Polska) – (0) – 0 pkt GP

 

Bieg po biegu:
1. (60,15) Madsen, Lambert, Michelsen, Holder
2. (59,63) Vaculik, Lindgren, Miśkowiak, Dudek
3. (60,21) Woryna, Zmarzlik, Woffinden, Przedpełski
4. (60,05) Lebedevs, Janowski, Doyle, Bewley
5. (60,33) Vaculik, Bewley, Woffinden, Madsen
6. (59,81) Janowski, Michelsen, Lindgren, Woryna
7. (60,62) Doyle, Miśkowiak, Holder, Przedpełski
8. (59,85) Lambert, Zmarzlik, Dudek, Lebedevs
9. (61,18) Madsen, Lebedevs, Lindgren, Przedpełski
10. (60,83) Vaculik, Zmarzlik, Doyle, Michelsen
11. (60,56) Woffinden, Janowski, Holder, Dudek
12. (61,35) Bewley, Woryna, Lewandowski, Miśkowiak/R.Lambert T
13. (60,55) Zmarzlik, Miśkowiak, Janowski, Madsen
14. (60,51) Michelsen, Bewley, Dudek, Przedpełski
15. (61,13) Lebedevs, Vaculik, Woryna, Holder
16. (61,43) Lindgren, Doyle, Lambert, Affelt/Woffinden T
17. (60,64) Madsen, Dudek, Woryna, Doyle W
18. (60,60) Michelsen, Woffinden, Lebedevs, Miśkowiak
19. (61,10) Zmarzlik, Holder, Lindgren, Bewley
20. (60,99) Janowski, Vaculik, Lambert, Przedpełski

21. PÓŁFINAŁ 1 (60,23) Vaculik, Madsen, Lindgren, Lebedevs

22. PÓŁFINAŁ 2 (60,80) Zmarzlik, Janowski, Michelsen, Bewley

23. FINAŁ (60,95) Vaculik, Zmarzlik, Madsen, Janowski

Sędzia: Jesper Steentoft

Frekwencja: 18 000 widzów

 —–TOP 16 – KLASYFIKACJA KOŃCOWA IMŚ GRAND PRIX 2022

1.Bartosz Zmarzlik (Polska) 166 pkt(20,12,12,18,16,18,12,20,20,18)
2.Leon Madsen (Dania) 133 pkt(12,18,10,10,10,14,18,16,9,16)
3.Maciej Janowski (Polska) 106 pkt(18,11,14,8,2,7,14,2,16,14)
4.Fredrik Lindgren (Szwecja) 103 pkt(8,16,6,16,5,11,8,4,18,11)
5.Robert Lambert (Wielka Brytania) 103 pkt(10,8,4,14,11,5,16,18,11,6)
6.Daniel Bewley (Wielka Brytania) 102 pkt(6,3,11,12,12,20,20,7,2,9)
———————————————————————————————UTRZYMANIE W CYKLU 2023
7.Patryk Dudek (Polska) 102 pkt(5,5,5,20,14,16,11,14,10,2)
8.Tai Woffinden (Wielka Brytania) 95 pkt(4,10,18,11,7,4,10,10,14,7)
9.Martin Vaculik (Słowacja) 91 pkt(7,2,20,6,18,-,5,1,12,20)
10.Mikkel Michelsen (Dania) 82 pkt(16,14,3,1,8,10,9,9,-,12)
11.Jason Doyle (Australia) 81 pkt(9,6,16,4,9,9,4,11,8,5)
12.Jack Holder (Australia) 67 pkt(3,7,7,9,6,12,6,8,6,3)
13.Max Fricke (Australia) 52 pkt(2,20,8,2,1,8,2,6,3,-)
14.Anders Thomsen (Dania) 51 pkt(14,1,9,5,20,2,-,-,-,-)
15.Paweł Przedpełski (Polska) 29 pkt(1,9,2,3,4,3,3,3,1,0)
16.Andrej Lebedevs (Łotwa) 26 pkt(-,-,-,-,-,6,1,5,4,10)

 

 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko-Żużel.pl