Tylko-Żużel.pl

Strona dla prawdziwych fanów czarnego sportu

MISTRZOSTWA ŚWIATA Raporty

GRAND PRIX CZECH PRAGA 28.05.2022

WIELKI TRIUMF SŁOWAKA NA CZESKIEJ ZIEMI

Sobota w Pradze należała do najlepszych zawodników świata. Już o 13:00 stawili się na Markecie, by zawalczyć o jak najlepszy numer startowy na wieczorny turniej. Po raz 3 w tej próbie czasowej zwyciężył Bartosz Zmarzlik, który znów wybrał ten sam, 5 numer, a za nim uplasowali się Max Fricke oraz Robert Lambert. Pogoda dopisywała, dzisiaj obyło się bez deszczu, a tor był przygotowany bardzo bezpiecznie. Po efektownej prezentacji, na której śpiewaczka z opery praskiej odśpiewała hymn Republiki Czeskiej zawodnicy ruszyli do wielkiej, 3 walki o tegoroczne medale MŚ.

 

DRUGIE POLE

Zawody z 1 wyjątkiem zaczęli od zwycięstw zawodnicy, którzy startowali na polu drugim – tylko w pierwszej gonitwie Przedpełski nie dał rady, a 3 punkty zgarnął Jason Doyle. Tak było przez całą pierwszą połowę turnieju, a po 2 seriach punktacja była niesamowicie wyrównana – nikt nie miał 6 punktów, a zero tylko Fricke oraz mający pecha w biegu 6 Jan Kvech – młody Czech zapomniał nałożyć żółty czepek na kask za co został wykluczony. W powtórce za niego pojechał 1 rezerwowy, który pecha miał wczoraj – Daniel Klima i zaprezentował się bardzo dobrze, pokonał bowiem po walce Pawła Przedpełskiego. Najszybciej wyglądali Vaculik, Woffinden, Bewley czy też Jack Holder i Thomsen.

 

START KLUCZEM DO SUKCESU

Do wyprzedzania dochodziło praktycznie tylko przy błędzie rywala, w normalnych okolicznościach było o to bardzo bardzo trudno. O wszystkim decydował start i 1 łuk. Ale coraz bardziej zaczynały liczyć się też inne pola, już końcówka 3 serii to pokazała. Wygrali wtedy Woffinden i Fricke stojący przy krawężniku. W wyścigu 13 doszło do niespotykanego wypadku. Daniel Bewley jadąc na 4 miejscu na 1 łuku 3 okrążenia nagle upadł z powodu złamania się osi łączącej przednie koło z główną ramą! Brytyjczyk odczuwał pewne skutki nagłego uderzenia klatką piersiową o kierownicę, ale na szczęście nic groźnego. Sędzia zaliczył wyniki biegu, gdyż puścił bieg aż do początku 4 okrążenia, przez mogło dojść do wpadnięcia prowadzącego Vaculika na Bewleya, ale Słowak popisał się po raz kolejny dzisiaj refleksem. 4 seria startów nie dobrze ułożyła się dla Jacka Holdera i Thomsena, którzy wyglądali teraz zdecydowanie gorzej, a na plus pojechał napewno Jason Doyle, Zmarzlik czy też Janowski.

 

WALKA O PÓŁFINAŁY

Przed ostatnią serią zasadniczą sporo zawodników miało jeszcze szansę by zmieścić się w TOP 8. Wystarczyło sięgnąć po 3 lub 2 punkty. Tego jednak nie dokonali już w wyścigu 17 Dudek i Lindgren, tym samym żegnając się z turniejem. Tai Woffinden za to wygrał po raz 4 z rzędu i zapewnił sobie pierwszeństwo przy wyborze pól. Cieszył się też Daniel Bewley, gdyż wywalczył sobie pierwszy raz w karierze awans do półfinału. W biegu 18 awansował Janowski, a w 19 Leon Madsen. Wyścig 20 padł łupem Bartosza Zmarzlika, który ograł Martina Vaculika, a ostatecznie jednak pozbawiony strefy finałowej został lider po 2 seriach, Jack Holder.

 

FINAŁOWE ROZSTRZYGNIĘCIA

W 1 półfinale Maciej Janowski i Tai Woffinden szybko na pierwszym łuku rozstrzygnęli walkę o FINAŁ. Bewley i Madsen walczyli, ale tylko ze sobą o 3 miejsce, które zgarnął Daniel Bewley, a to mu dało ostatecznie 6 miejsce, spory sukces na początku drogi w MŚ. Drugi półfinał przyniósł więcej walki. Na 1 łuku zrobiło się gorąco i by nie wpaść w Jasona Doyle motocykl położył Anders Thomsen. Duńczyk zachował się dobrze i zszedł na murawę nie przerywając biegu. A w nim prowadził Vaculik przed Doylem, których gonił zaciekle Zmarzlik, ale po słabszym wejściu w 4 okrążenie już było pewne, że jedynym Polakiem w finale jest Janowski, a zawalczy on w nim z Słowakiem, Australijczykiem oraz Brytyjczykiem!

 

W FINALE NERWÓW NIE WYTRZYMAŁ MACIEJ JANOWSKI!!! ZERWAŁ TAŚMĘ I SKOŃCZYŁ NA 4 MIEJSCU. W powtórce Martin VACULIK fantastycznie ruszył spod taśmy i już na 1 łuku był zdecydowanie pierwszy, kontrolował sytuację przez kolejne 3 okrążenia i TO ON TRIUMFUJE W GRAND PRIX CZECH!!! Drugi Woffinden, trzeci JASON DOYLE. Dla Słowaka to 4 wygrana w GP, ale pierwsza oczywiście w tak bliskiej jego sercu Pradze. Kibice byli bardzo uradowani. Na podium odegrano hymn Słowacki. Martin Vaculik uzyskał ogromny awans, z 15 na 9 lokatę w klasyfikacji generalnej, a liderem jednak pozostał B.Zmarzlik, który teraz o 1 punkt wyprzedza Janowskiego, a 4 punkty dalej Leon Madsen. KOLEJNA WALKA O PUNKTY MŚ JUŻ ZA TYDZIEŃ W NIEMIECKIM TETEROW!!

 

 

WYNIKI

1. Martin Vaculik (Słowacja) – 18 (3,2,2,3,2,3,3) – 20 pkt GP
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 17 (1,3,3,3,3,2,2) – 18 pkt GP
3. Jason Doyle (Australia) – 11 (3,1,0,3,1,2,1) – 16 pkt GP
4. Maciej Janowski (Polska) – 12 (3,0,1,2,3,3,t) – 14 pkt GP
5. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 12 (2,1,3,2,3,1) – 12 pkt GP
6. Daniel Bewley (Wielka Brytania) – (1,3,2,u,2,1) – 11 pkt GP
7. Leon Madsen (Dania) – (2,0,2,1,3,0) – 10 pkt GP
8. Anders Thomsen (Dania) – (2,2,3,0,0,u) – 9 pkt GP
9. Max Fricke (Australia) – 7 (0 ,0,3,2,2) – 8 pkt GP
10. Jack Holder (Australia) – (3,2,0,1,1) – 7 pkt GP
11. Fredrik Lindgren (Szwecja) – (1,3,2,1,0) – 6 pkt GP
12. Patryk Dudek (Polska) – (1,3,1,0,1) – 5 pkt GP
13. Robert Lambert (Wielka Brytania) – (0,2,1,1,2) – 4 pkt GP
14. Mikkel Michelsen (Dania) – (0,1,0,3,0) – 3 pkt GP
15. Paweł Przedpełski (Polska) – (2,0,0,0,1) – 2 pkt GP
16. Jan Kvech (Czechy) – (0,w,1,2,0) – 1 pkt GP
17. Daniel Klima (Czechy) – (1) – 0 pkt GP
18. Petr Chlupac (Czechy) – NS – 0 pkt GP

 

Bieg po biegu:
1. Doyle, Przedpełski, Bewley, Michelsen
2. Janowski, Zmarzlik, Woffinden, Kvech
3. Holder, Madsen, Lindgren, Lambert
4. Vaculik, Thomsen, Dudek, Fricke
5. Bewley, Lambert, Zmarzlik, Fricke
6. Lindgren, Vaculik, Klima, Przedpełski (Kvech w)
7. Dudek, Holder, Doyle, Janowski
8. Woffinden, Thomsen, Michelsen, Madsen
9. Thomsen, Bewley, Kvech, Holder
10. Zmarzlik, Madsen, Dudek, Przedpełski
11. Woffinden, Vaculik, Lambert, Doyle
12. Fricke, Lindgren, Janowski, Michelsen
13. Vaculik, Janowski, Madsen, Bewley (u)
14. Woffinden, Fricke, Holder, Przedpełski
15. Doyle, Zmarzlik, Lindgren, Thomsen
16. Michelsen, Kvech, Lambert, Dudek
17. Woffinden, Bewley, Dudek, Lindgren
18. Janowski, Lambert, Przedpełski, Thomsen
19. Madsen, Fricke, Doyle, Kvech
20. Zmarzlik, Vaculik, Holder, Michelsen

Półfinał nr 1. Janowski, Woffinden, Bewley, Madsen
Półfinał nr 2. Vaculik, Doyle, Zmarzlik, Thomsen (u)

Finał. Vaculik, Woffinden, Doyle, Janowski (t)

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko-Żużel.pl