Tylko-Żużel.pl

Strona dla prawdziwych fanów czarnego sportu

MISTRZOSTWA ŚWIATA Raporty

IMŚJ GRAND PRIX 2 WIELKIEJ BRYTANII CARDIFF 14.08

MATEUSZ CIERNIAK Z DRUGIM TRIUMFEM!!! 4 GODZINNY THRILLER W CARDIFF DLA POLAKA!

Dzień po GRAND PRIX zakończonym fantastycznym triumfem Daniela Bewleya na Stadionie w Cardiff doszło do 2 z 3 Rundy walki o medale IMŚJ. Pierwsza odbyła się już dawno, jeszcze w maju niedługo po eliminacjach. Liderem był M.Cierniak z 20 punktami, przed F.Gustsem oraz P.Chlupacem, a po pechowym defekcie na starcie FINAŁU w Pradze Jan Kvech posiadał 14 punktów w tabeli.

 

 

STRATA PRZED STARTEM

Już na treningu przed zawodami okazało się, że wicelider nie powalczy dzisiaj o dobry wynik i chyba stracił szansę na medal – Francis Gusts zaliczył upadek, który zmusił go do udania się do szpitala i wycofanie się z Turnieju Głównego!! Jego miejsce zajął Drew Kemp, a jedynym rezerwowym turnieju został Jason Edwards.

Po odbyciu prezentacji, na której zagrano hymny państwowe Walii i Wielkiej Brytanii o 14:05 zawodnicy wyruszli do 1 biegu. Ukazała się też wtedy informacja, że kosmetyka toru będzie odbywać się co dwa wyścigi bez wyjątku.

 

 

CIĄG DALSZY EKSTREMALNYCH WARUNKÓW

1 bieg zaczął się od nerwów – niestety minimalnie o taśmę zahaczył Daniel Klima i został wykluczony z inauguracyjnej gonitwy. Za niego od razu szansę dostał Edwards, który pokonał Mateusza Świdnickiego. A pewny triumf zaliczył Jan Kvech pokonując Noricka Bloedorna, który dzisiaj otrzymał szansę startu jako RK w miejsce Przyjemskiego. Bieg 2 to równie pewna wygrana Bena Basso, który a za nim aż do samej mety o 2 punkty walczyli gospodarze – górą okazał się młodszy, Leon Flint. W gonitwie 3 po walce lepszy od Kevina Juhla Pedersena okazał się lider cyklu, Mateusz Cierniak. W biegu 4 Polacy wygrali z Petrem Chlupacem, a już drugi swój bieg dzisiejszego popołudnia zaliczył J.Edwards, który zastąpił drugiego zawodnika który zapoznał się z taśmą – Drew Kempa.

 

 

WALKA WRĘCZ

Bieg 5 przyniósł kolejne powtórki – w pierwszej odsłonie na pierwszym łuku upadek zaliczył sam Gustav Grahn, ale sędzia zauważył ruch na starcie Daniela Klimy, a więc wykluczył ich obydwóch z powtórki! A w niej pod taśmą stanął po raz już TRZECI Jason Edwards, który powalczył po starcie z Benjaminem Basso, a ogólnie dojechał drugi! A Duńczyk wyglądał dzisiaj tak jak w lidze brytyjskiej – bardzo pewnie. Wielkie emocje przyniósł bieg 7, w którym Mateusz Cierniak do końca musiał odpierać ataki Noricka Bloedorna, a na metę wjechali prawie równo, ale minimalnie lepszy okazał się wychowanek Unii Tarnów. Trzecim niepokonanym zawodnikiem po 2 serii startów został Jan Kvech, który wygrał gonitwę 8.

 

 

KAŻDY PUNKT WYJĄTKOWO CENNY

Przed 3 serią startów zacierały docierać coraz większe informacje, że Turniej może w jakimś momencie zostać przerwany, a więc każdy punkt był na wagę dobre wyniku, nie wystarczyło dzisiaj tylko wjechać z 8-9 punktami do Półfinałów. Tym, którym szło od początka potwierdzili swoje dobre spasowanie z tym torem również w biegach 9-12 – zgarnęli je Cierniak, Miśkowiak, który pokonał jako pierwszy Basso, Bloedorn oraz Kvech, a zaraz za nimi Basso czy Pedersen. Nadal zawodził Tom Brennan, który po raz trzeci przywiózł tylko 1 punkt. Więcej z Wyspiarzy miał Leon Flint, bo 5.

 

 

DUCHOTA

Mimo częstego równania toru i to nie tylko traktorami, bo dzisiaj pracowały również walce tor nie wytrzymywał kolejnych biegów oraz niesamowicie trudnych warunków atmosferycznych, które były chyba główną przyczyną tej sytuacji – w Cardiff dzisiaj znów było ponad 30 stopni, a w zamkniętym stadionie wilgotność i duchota nie znała granic. Tor wręcz się „pocił”.

 

 

Bieg 13 był wielokrotnie powtarzany. W pierwszym przypadku po bardzo mocnym upadku na obojczyk do szpitala został odwieziony Casper Henriksson. W powtórce na prowadzeniu podbiło Daniel Klima, ale na szczęście w porę puścił motor i uderzył w końcówkę dmuchanej bandy po czym szybko wstał, ale ponownie został wykluczony. W powtórce pewnie triumfował Tom Brennan, co dawało mu jeszcze szanse na niezły wynik. Następnie pewny triumf odniósł Mateusz Cierniak, czym rzucał wyzwanie Janowi Kvechowi. Następnie odpalił Wiktor Lampart wreszcie zgarniając trzy punkty. I nastał wyścig 16. W pierwszej odsłonie niesamowicie podniosło Jakuba Miśkowiaka ze startu, ale cudem opanował maszynę. Przez to zamknął na 4 miejscu Jana Kvecha, ale bieg został przerwany, gdyż po walce upadł Leon Flint. W powtórce, która odbyła się w 4-osobowym składzie wygrał GUSTAV GRAHN, który jak to ma jeszcze często w zwyczaju znalazł najwidoczniej dobre ustawienia dopiero w późniejszej fazie zawodów. Pokonał JANA KVECHA, tym samym Cierniak został jedynym niepokonanym. Dopiero ostatni przyjechał aktualny Mistrz Świata, który stanął pod ścianą w biegu 17.

Po 8 przerwie na równanie toru gracze wyjechali do biegu 17, jak się okazało po spotkaniu JURY swojego ostatniego!!! Jakub Miśkowiak wygrał start, ale na wyjściu z 1 łuku podniosło mu przednie koło i musiał się ewakuować z maszyny. Został wykluczony i stracił szansę na TOP8. W powtórce o 1 miejsce walczył Daniel Klima, ale znów przez koleinę upadł i został wykluczony. Ostatecznie spokojnie wygrał Kevin Juhl Pedersen, który wskoczył na 2 miejsce!!! W biegu 18 po drugi triumf z rzędu sięgnął TOM BRENNAN, co też dawało mu awans na świetnie miejsce. Bieg 19 to niestety kolejny upadek – z torem zapoznał się dzisiaj po raz pierwszy Norick i stracił szansę nawet na podium. W walce o 3 punkty górą Leon Flint przed Edwardsem i Petrem Chlupacem, któremu dzisiaj też nie szło.

 

 

PRZYSPIESZONY FINAŁ

No i doszło do biegu 20, jak się okazało ostatniego i decydującego. Pod taśmą stanęli Drew Kemp, Ben Basso i przede wszystkim JAN KVECH oraz MATEUSZ CIERNIAK, którzy ustawili się na polach zewnętrznych. Pierwszy start wygrał POLAK, ale sędzia ocenił, że był to zły start i nakazał powtórkę. A w niej MATEUSZ CIERNIAK zaliczył ŚWIECĘ!! Musiał ustawić tylne koło na zbyt głębokiej koleinie i wystrzeliło go do góry!! Janowi Kvechowi wystarczyło w tym momencie dojechać do mety po dzisiejszy triumf. Start wygrał Basso i on prowadził przed zawodnikiem AK Marketa Praga. Honza jednak nie kalkulował i chciał poprostu wygrać kolejny bieg. Na wejściu w 1 łuk 3 okrążenia doszło do minimalnego kontaktu z Basso, a Duńczyk zaliczył upadek. SĘDZIA WYKLUCZYŁ CZECHA Z POWTÓRKI!! Basso w niej wygrał z Drew Kempem i zrównał się 11 punktami, ale pokonał Jana w bezpośrednim starciu!

 

KONIEC!!!

Krótko po tym jury potwierdziło zakończenie zawodów BEZ FAZY PLAY-OFF!! A WIĘC MATEUSZ CIERNIAK TRIUMFATOREM, Kevin Juhl Pedersen drugi, a Benjamin Basso z trzecim miejscem dzisiaj i w generalce! Niesamowity thriller na Principality Stadium – niesamowicie trudne warunki torowe, wiele zwrotów akcji i ten finish… Na podium odegrano HYMN POLSKI. Cierniak ma aż 12 punktów przewagi nad Janem Kvechem przed JEDNĄ JEDYNĄ RUNDĄ, która 30 września w Toruniu. A dalej do 8 miejsca ciasno, a więc jeszcze będzie spora walka o medale!!

 

 

 

WYNIKI

1. Mateusz Cierniak (Polska) – 12 (3,3,3,3,w) – 20 pkt GP
2. Kevin Juhl Pedersen (Dania) – 12 (2,3,2,2,3) – 18 pkt GP
3. Benjamin Basso (Dania) – 11 (3,3,2,0,3) – 16 pkt GP
4. Jan Kvech (Czechy) – 11 (3,3,3,2,w) – 14 pkt GP
5. Tom Brennan (Wielka Brytania) – 9 (1,1,1,3,3) – 12 pkt GP
6. Wiktor Lampart (Polska) – 9 (2,1,2,3,1) – 11 pkt GP
7. Leon Flint (Wielka Brytania) – 9 (2,2,1,1,3) – 10 pkt GP
8. Norick Bloedorn (Niemcy) – 8 (2,2,3,1,w) – 9 pkt pkt GP
9. Jakub Miśkowiak (Polska) –(3,0,3,0,w) – 8 pkt GP
10. Gustav Grahn (Szwecja) – 5 (0,w,0,3,2) – 7 pkt GP
11. Jason Edwards (Wielka Brytania) – 5 (1,0,2,2) – 6 pkt GP
12. Drew Kemp (Wielka Brytania) – 5 (t,w,1,2,2) – 5 pkt GP
13. Petr Chlupac (Czechy) – 5 (1,1,u,2,1) – 4 pkt GP
14. Jonas Knudsen (Dania) – 4 (0,0,2,0,2) – 3 pkt GP
15. Casper Henriksson (Szwecja) – 3 (1,2,0,w) – 2 pkt GP
16. Mateusz Świdnicki (Polska) – 3 (0,1,1,1,d) – 1 pkt GP
17. Daniel Klima (Czechy) – 0 (t,w,0,w,w) – 0 pkt GP
18. Francis Gusts (Łotwa) – NS – 0 pkt GP

 

Bieg po biegu:
1. (56,79) Kvech, Bloedorn, Edwards, Świdnicki (Klima T)
2. (56,35) Basso, Flint, Brennan, Knudsen
3. (56,54) Cierniak, Pedersen, Henriksson, Grahn
4. (55,28) Miśkowiak, Lampart, Chlupac, Edwards (Kemp T)
5. (56,73) Basso, Edwards, Chlupac, Grahn W (Klima W)
6. (55,69) Pedersen, Flint, Świdnicki, Kemp W
7. (56,63) Cierniak, Bloedorn, Brennan, Miśkowiak
8. (55,97) Kvech, Henriksson, Lampart, Knudsen
9. (56,35) Cierniak, Lampart, Flint, Klima
10. (55,91) Miśkowiak, Basso, Świdnicki, Henriksson
11. (57,26) Bloedorn, Knudsen, Kemp, Grahn
12. (57,21) Kvech, Pedersen, Brennan, Chlupac U
13. (58,08) Brennan, Kemp, Henriksson W/-, Klima W
14. (57,25) Cierniak, Chlupac, Świdnicki, Knudsen
15. (57,24) Lampart, Pedersen, Bloedorn, Basso
16. (55,33) Grahn, Kvech, Flint, Miśkowiak
17. (57,72) Pedersen, Knudsen, Klima W, Miśkowiak W
18. (58,02) Brennan, Grahn, Lampart, Świdnicki D
19. (58,76) Flint, Edwards, Chlupac, Bloedorn W
20. (57,49) Basso, Kemp, Cierniak W, Kvech W

PÓŁFINAŁY I FINAŁ ZOSTAŁY ODWOŁANE

 

Sędzia: Jesper Steentoft

 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko-Żużel.pl